Tradycyjnie - znane i lubiane
Znane i lubiane - opowieść o pierogach tradycyjnych
Szacuje się, że pierogi pojawiły się w Polsce około XIII wieku. Początkowo rozpowszechnione były w Chinach, skąd przywędrowały do nas od wschodnich sąsiadów. Według legendy Jacek Odrowąż był zachwycony ich smakiem, poznał je podczas swoich podróży misyjnych w XIII wieku po Rusi, dzisiejszej Ukrainie. Stąd też wzięła się nazwa – pierogi ruskie.
Kult św. Jacka jest rozpowszechniony na wielu kontynentach i w wielu krajach, ale tylko w Polsce jest on św. Jackiem z Pierogami. To właśnie stamtąd, z Rusi, pomysł zamykania różnorakich smakołyków w cieście przywędrował do Polski.
Początkowo pierogami miano karmić biedotę, jednak pierogi bardzo szybko zdobyły uznanie na licznych stołach. Zaczęto przygotowywać je jedynie na specjalne okazje. Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez pierogów z kapustą i grzybami czy uszek w barszczu. Różnorodność dania i ogromne możliwości wariacji sprawiają, że wiele osób może je jeść niemal codziennie.
Lepienie pierogów to rodzinny symbol. Tajniki ich przyrządzania często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Najczęściej w domach przygotowujemy pierogi gotowane w wodzie, ale uznanie zdobywają również te pieczone w piecu lub smażone na głębokim tłuszczu.
Smak polskich pierogów jest nie do podrobienia!
W naszej ofercie można rozsmakować się w Lepiochach - pierogach tradycyjnych, Piecuchach - pierogach z pieca i Kruchych - pierogach słodkich z ciasta kruchego.